مد و فشن

چه مدل لباس‌هایی را در هنگام ورزش کردن نباید پوشید؟

مدل لباس مرزشی
ویژگیهای لباسهای ورزشی

امروزه پژوهشگران توانسته اند با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، بدن انسان و عملکرش را با جزئیات دقیق‌ مورد مطالعه قرار دهند و متناسب با آن، محصولاتی را طراحی و به بازار عرضه کنند که تاثیر قابل توجهی بر راندمان انسان داشته باشد. محصولات ورزشی مختلف مانند ست ورزشی یا ست گرمکن و شلوار مردانه، ست سویشرت و شلوار ورزشی، ست تاپ و شلوارک ورزشی مردانه، ست تاپ و لگینگ زنانه و… پوشاک تخصصی هستند که با سال‌ها تحقیق و آزمایش بر انواع الیاف، طراحی پارچه و دوخت لباس به شکل امروزی عرضه شده‌اند.

انتخاب سایز، مدل و جنس لباس‌های ورزشی از اهمیت زیادی برخوردار هستند زیرا لباس مستقیم با بدن ورزشکار در تماس است و عملکرد او را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای انتخاب لباس‌های ورزشی باید و نبایدهای زیادی وجود دارد. در این مقاله به نبایدهای پوشاک ورزشی پرداخته‌ایم و به شما لباس‌هایی را معرفی می‌کنیم که آنها را هنگام تمرین و ورزش نباید به تن داشته باشید.

1- از پوشیدن لباس‌هایی با جنس ۱۰۰ درصد پنبه خودداری کنید

شاید فکر کنید پارچه‌هایی که از نخ پنبه خالص بافته شده‌اند، به دلیل قابلیت جذب بالای رطوبت یک انتخاب عالی برای ورزش و فعالیت‌های بدنی محسوب می شوند. این تصور کاملا اشتباه است. اگرچه لباس‌های پنبه‌ای می‌توانند به سرعت رطوبت را جذب کنند اما خشک شدن آن به زمان زیادی احتیاج دارد و در تمرین‌های طولانی مدت،‌ لباس زیادی به بدن می‌چسبد و احساس بسیار ناخوشایندی را منتقل می‌کند. برندهای مطرح جهان برای تولید این دست از محصولات خود، از تکنولوژی‌های خاصی استفاده می کنند که کارایی لباس را افزایش می‌دهد. بنابراین لباس پنبه‌ای نخرید مگر از برندهای مطرح تولید کننده لباس ورزشی.

2- از پوشیدن لباس‌های بسیار چسبان یا اورسایز خودداری کنید

برای رشته‌های ورزشی متفاوت لباس‌های مخصوصی طراحی شده است. مثلا اگر رشته دوچرخه سواری یا دو میدانی را دنبال می‌کنید باید شلواری چسبان به تن داشته باشید. در حالیکه لباس مناسب برای ورزش یوگا یا پیلاتس باید از درجه آزادی بیشتری برخوردار باشد و امکان حرکات کششی را به فرد ورزشکار بدهد. تاثیر سایز لباس و فیت بودن آن بر کارایی ورزشکار را نمی‌توان نادیده گرفت. مثلا یک شلوارک ورزشی مناسب در هنگام پرش، بالا و پایین نمی‌رود و دور کمر نمی‌چرخد. یک کلاه ورزشی مناسب نباید خیلی محکم دور سر بسته شود و در هنگام حرکات ورزشی نباید از سر بیفتد ..

نتیجه پژوهشها نشان می‌دهد اغلب مردان لباس‌های ورزشی خود را با سایز اشتباه می‌خرند. علت را می‌توان خرید از حراجی‌ها و ناقص بودن سایزبندی دانست. اگرچه خرید لباس با ۷۰ درصد تخفیف بسیار خوشایند و رضایت‌بخش است ولی با توجه به کارایی کم لباس خیلی زود شما به اشتباهتان پی خواهید برد. بنابراین از لباس‌های ورزشی بسیار تنگ و چسبان یا اورسایز دوری کنید..

3- از پوشیدن تی‌شرت و نیم‌تنه‌های غیر ورزشی خودداری کنید

در دنیای ورزش، لباس‌های متنوعی نظیر تاپ، تی‌شرت، لگ، شلوارک و … با خصوصیت های مختلف برای بانوان طراحی شده است. یکی از محصولات پرطرفدار که زیبایی‌های یک اندام ورزشکار حرفه‌ای را به نمایش می‌گذارد، نیم‌تنه‌های ورزشی است. این محصولات برخلاف تی‌شرت‌ها و نیم‌تنه‌های عادی جنبه زیبایی و مد ندارند و اغلب با طراحی‌های ساده ‌و جزئیات کم هستند. لباس‌های ورزشی علاوه بر ویژگی‌های ظاهری، از جنس به خصوصی دوخته می شوند تا با جذب رطوبت از سطح پوست، عرق ورزشکار را به منافذ داخل الیاف منتقل کرده و امکان تنفس و راحتی بیشتری را برای ورزشکار فراهم ‌کند. این محصولات در هنگام فعالیت‌های ورزشی کارایی خود را نشان می‌دهند و انجام حرکات ورزشی را ممکن می‌سازنند. در صورتی که لباس‌های معمولی پس از مدتی به دلیل جذب رطوبت سنگین می‌شوند و باید تعویض گردند..

4- از پوشیدن کفش‌های راحتی‌ خودداری کنید

کفش‌های مختلف برای انواع ورزش‌ها در بازار وجود دارد که به راحتی می‌توان آن‌ها را با یک کوله پشتی ورزشی زیبا از برندهای مختلف ست کرد. کفش‌های مخصوص دویدن با فنرهای مخصوص خود عملکرد دونده‌ را بهبود می‌بخشند. کفش‌های سبک برای پیاده‌روی روزانه طراحی شده‌اند. کفش‌های مخصوص ورزش‌های هوازی نیز بسیار سبک هستند و از خستگی و آسیب‌دیدگی پا در برابر فشار جلوگیری می‌کنند. کفش‌های تنیس داری کفی‌های انعطاف پذیر هستند که از پا در برابر حرکت‌های سریع و زیاد محافظت می‌کنند و مانع سرخوردگی بازیکن می‌شوند. کفش‌های بسکتبال با ضخامت بالا و بدنه کشیده به منظور محافظت بیشتر از صدمات مچ پا به هنگام پرش طراحی شده‌اند. کفش‌های ورزشی معمولی نیز در بازار وجود دارند.

همانطور که بیان شد برای هر رشته‌ ورزشی یک کفش مخصوص طراحی شده است تا علاوه بر افزایش عملکرد ورزشکار، از آسیب‌های احتمالی جلوگیری شود. بنابراین کتونی همیشگی خود را در خانه بگذارید و برای فعالیت‌های ورزشی یک کفش ورزشی حرفه‌ای متناسب با نوع ورزشتان تهیه کنید..

5- از جوراب‌های معمولی برای کارهای معمولی استفاده کنید

بیشتر افراد برای انتخاب تی‌شرت، تاپ، لگ و انواع ست ورزشی هزینه قابل توجهی را می پردازند و برای خرید از برندهای معتبر نظر افراد حرفه‌ای را جویا می‌شوند و همین طور بهترین کفش برای رشته‌ ورزشی خود را انتخاب می‌کنند. تا این لحظه می‌توان گفت ظاهر یک ورزشکار کارکشته و حرفه‌ای را برای خود ایجاد کرده‌اند اما از یک محصول به ظاهر بی‌اهمیت اما اساسی غافل شده‌اند. جوراب.

جوراب مناسب ورزش در درجه اول باید ساده باشد. الیاف مصنوعی جاذب رطوبت، پای شما را خشک نگه‌ می‌دارد. این موضوع در مواقع انجام فعالیت‌های طولانی ورزشی بسیار مهم است. فضای بسته و مرطوب محل مناسبی برای رشد قارچ در روی پوست شما می باشد. یک جفت جوراب روزمره معمولی قدرت مقابله با بیماری‌های احتمالی پوست را ندارد، ولی جوراب‌های ورزشی با پوشش آنتی باکتریال نقره یا مس از پای شما محافظت بیشتری می‌کنند. اینکه جوراب بلند انتخاب می‌کنید به علاقه شخصی شما بستگی دارد. جوراب بلند از قوزک پا نیز محافظت کرده و عرق پا را نیز جذب می‌کند.

سایز جوراب نیز مهم است جوراب نباید خیلی تنگ باشد. در چنین شرایطی انگشتان پا را تحت فشار قرار داده و گردش خون آن قسمت را با اختلال مواجه می‌کند. بزرگتر بودن جوراب نیز حواس شما را در حین انجام حرکات ورزشی پرت می کند.

حرف آخر اینکه جوراب باید قابلیت شستشویی زیادی داشته باشد و از الیاف با مقاومت بالا تهیه شده باشد.